Hukvaldská obora

Hukvaldská obora

Obora na Hukvaldech byla založena již za biskupa Viléma Prusínovského (1565-1572). Nebyla ale jako dnes na úbočích hradního kopce, protože ten byl až do poloviny 18. století nezalesněný. Důvodem proč kopec zůstal holým byla obrana hradu.  Zvěř byla v oboře chována zejména pro biskupskou a kapitulní kuchyni v Kroměříži nebo v Olomouci. 

 Oboře se velmi dobře daří až v době mezi světovými válkami. Tehdy zde v žilo 550 daňků a 50 muflonů, pokusili se i o chov východoasijského skvrnitého jelínka "siky", jehož stádo ale zcela zaniklo. Byly zbudovány rybníčky a líheň pstruhů duháků, choval se královský bažant. To vše včetně vynikajicího včelařství zaniklo po druhé světové válce. 

Poválečná doba oboře nesvědčila. Větrná smršť v r. 1957 navíc vyvrátila letité velikány, které pobořily na jihovýchodě zeď obory a většina zvěře utekla do kozlovických lesů. K opravě provalené zdi došlo až v roce 1962. Obora byla tehdy rozšířena o 80 hektarů lesa na svahu Kazničova. Ze zbylých asi 40 daňků se jich podařilo časem vychovat asi 200 a 100-150 muflonů, protože se obora stala "vyhraženou honitbou ministerstva lesního a vodního hospodářství pro vládní a zahraniční hosty" . 

Dodnes jsou v oboře k zahlédnutí všechny druhy zvěře, které si zde našly trvalý domov. Ve druhé polovině 70. let 20. století se zde kromě daňka vyskytovali také zajíci, veverky, kuny skalní a kuny lesní, tu a tam i tchoř, lasičky kolčavy a hranostaj. V norách ve svazích hor lišky a jezevci a v korunách stromů dravci - káně lesní, krahujec, ostříž i jestřáb. Z ostatních ptáků tu žijí kavky, krkavci, divocí holubi (doupňáci), hrdličky a dudci, dále datel, žluna zelená a strakapoud, sojky, kukačky, bažanti a v rozvalinách hradu sovy a přechodně i výr. V jednu dobu tu hnízdil i vzácný čáp černý. Kolem roku 1900 se započalo s chovem muflonů, za napadanými žaludy přišel i divočák a objevil se i jelen osmerák. Původně jen převážně bukový porost doplnily na konci 19. století vzácné dřeviny - jilmy, borovice vejmutovky, červené (americké) duby, hikory a v myslivecké zahradě dokonce tsuga kanadská.

Délka trasy z místa ubytování ke vstupu do obory: 1,2 km.

Zpět na seznam tipů na výlet.

Jak se tam dostanu?

 

Další informace